20
wrz-2018

Laureaci II Akademii Przyrodniczej na wycieczce w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym (zdjęcia)

W niedzielę na laureatów II edycji młodzieżowej Akademii Przyrodniczej czekała nie lada przygoda. Odwiedziliśmy Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Po szlaku Szczebrzeszyn-Kawęczynek poprowadziła nas Pani Małgorzata Grabek – Pracownik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, oddziału w Zamościu.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty u chrząszcza, który brzmi w trzcinach, chociaż w zasadzie paradoks polega na tym, że to jest konik polny (pospolity), a nie chrząszcz 🙂 Później poznaliśmy cechy pylastej skały, jaką jest less, przemierzaliśmy rolniczy krajobraz Roztocza Zachodniego, poznając charakterystyczne zbiorowiska roślinne i gatunki zwierząt.

Wisienką na torcie były odwiedziny w „Piekiełku”. Jest to uroczysko, fragment liściastego Lasu Cetnar, miejsce o największej w Polsce sieci wąwozów lessowych. Na 1 km2 powierzchni przypada tu średnio 3 km wąwozów.

Wąwozy udało się przejść bez strat w ludziach i odzieży 🙂 Wycieczkę zwieńczyliśmy malinowym poczęstunkiem u podnóży Czubatej Góry i solidnym obiadem w Ostoi Roztocze w Kawęczynku.

Share this post:

.