08
maj-2018

Czwarta tarnobrzeska Noc Sów za nami (zdjęcia)

Niesamowite spotkanie z tymi nocnymi drapieżnikami zorganizowaliśmy w czwartek 26 kwietnia. Rozpoczęliśmy pokazem z udziałem dwóch sów płomykówek o imionach Gucio i Maja i puchacza bengalskiego o imieniu Frugo. Ptaki pochodzą z hodowli sokolnika Pana Grzegorza Laskowskiego. Chętni mogli ptaki potrzymać na ręku, ramieniu, dokarmić, a także poznać kilka faktów z życia sów.

Po pokazie zaprosiliśmy uczestników na film „Sowy Polski” opowiadający o naszych rodzimych sowach.

Finałem był nocny spacer po Parku Dzikowskim, podczas którego – jako nagroda dla najwytrwalszych – w koronach drzew można było zobaczyć 3 młode puszczyki.

Akcja Noc sów to część ogólnopolskiego programu, realizowanego w marcu i kwietniu. Jest to okres, w którym młode puszczyki opuszczają gniazdo i samodzielnie przemieszczają się wśród starodrzewiu, jednak wciąż pozostają pod opieką rodziców, którzy donoszą im pokarm. Właśnie dzięki temu charakterystycznemu wzajemnemu „nawoływaniu” mamy możliwość zlokalizować i zobaczyć te ptaki.

Zaznaczyć należy, że sowy są pod całkowitą ochroną, są gatunkami gniazdującymi w dziuplach starych drzew, których jest obecnie coraz mniej. Doceńmy wartość naszego dzikowskiego parkowego starodrzewiu – tak jak doceniła to rodzina puszczyków.

Zapraszamy za rok.

Share this post:

.