27
wrz-2022

Wyprawa na rykowisko 2022 (ZDJĘCIA)

Rykowisko to doskonały czas aby poczuć magię i moc przyrody. Przyrodnicy i fotografowie doskonale wiedzą, że to dobry moment na obserwacje i fotografowanie tych pięknych zwierząt. Poniżej fotogaleria z tegorocznego rykowiska i wyprawy, jaką zaoferowało Centrum Natura 2000. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy za rok 🙂

Rykowisko – okres godowy jeleni, często uznawany za jeden z najciekawszych spektakli w świecie zwierząt. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ jelenie należą do niezwykle ostrożnych, cichych i płochliwych zwierząt. Są trudne do obserwacji przez większą część roku. Początek września to czas, gdy samce jeleni, czyli byki staja się bardzo głośne.

Jest to okres godowy, podczas którego byki zabiegają o względy samic czyli łani. Byki w okresie rykowiska wydają intensywne, głośne ryki, słyszane czasami z odległości kilku kilometrów. Trwa to zazwyczaj od zmierzchu do wczesnych godzin porannych. Ryki mają zwabiać potencjalne samice, które oceniają w ten sposób siłę i kondycję potencjalnego partnera. Drugim ważnym elementem podczas rykowiska, oprócz samego ryczenia, jest poroże. Im starszy i silniejszy jeleń, tym większe, bardziej rozbudowane i okazałe jest jego poroże. To również istotne kryterium przy wyborze partnera przez łanie podczas rykowiska. Poroże to także potężne oręże odstraszające potencjalnych konkurentów i rywali w zalotach o samice. Czasami byki toczą między sobą, mniej lub bardziej zaciekłe potyczki. Jelenie pomimo swojej masy ciała i posiadanego poroża, nawet w okresie godowym są dla człowieka niegroźne i zawsze wybierają ucieczkę niż konfrontację.

 

Share this post:

.