04
sie-2020

Wycieczka nad Wisłę (zdjęcia)

Tarnobrzeska Dolina Wisły jako obszar Natura 2000, był miejscem naszej ubiegłotygodniowej wycieczki. Wisła, królowa polskich rzek, ciągle w dużym stopniu jest rzeką dziką, piękną i bogatą.

Młodzi przyrodnicy z wielkim zapałem poszukiwali skarbów natury. Udało się zaobserwować czarnego bociana w locie oraz dwa białe odpoczywające na łasze, w towarzystwie stada czajek. Na kolejowym moście, gdzieś w ukryciu swoje gniazdo mają pustułki, które co chwilę dały się zaobserwować podczas lotu. Widzieliśmy również błotniaka, kormorany i kilka mew. Największą frajdę sprawiało brodzenie po płytkiej wodzie gdzie zaobserwować można było całe ławice ryb.

Wisła zachwyca swym pięknem ale budzi również respekt i szacunek. Jest bardzo ważnym miejscem życia wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Jest to również kluczowy korytarz ekologiczny, gdzie bardzo ważną rolę odgrywają wyspy i łachy piaszczyste jako miejsce odpoczynku tysięcy ptaków cyklicznie wędrujących przez Polskę i Europę. Szanujmy ją i dbajmy aby ciągle móc cieszyć się jej pięknem.

Share this post:

.