11
wrz-2018

Wycieczka do Doliny Rzeki Smarkatej na zakończenie Lata w Mieście (zdjęcia)

Ostatnim wydarzeniem Lata w Mieście z Naturą byłą wycieczka na teren projektowanego rezerwatu przyrody – Dolina Rzeki Smarkatej. Mogliście o niej posłuchać na sierpniowej Akademii Przyrodniczej.

To niesamowita, nieuregulowana, meandrująca, leśna rzeka o w pełni naturalnym charakterze (w tej części biegu). Wije się pomiędzy drzewami, zmienia bieg pozostawiając starorzecza, rozlewa się hamowana bobrowymi tamami. Posiada ogromy walor przyrodniczy, ale cieszy także oko swoją urodą i naturalnością.

Uczestnicy wycieczki mogli poznać gatunki, które zasiedlają jej wody, koryto i otoczenie. Okazuje się, że nawet taka „smarkająca” wąskimi przesmykami rzeka może tętnić życiem raków, ślizów, kóz i przywodnej roślinności.

Była także okazja na przeżycie prawdziwej przygody w lesie – okazało się, że nasz bus nie był przygotowany na poruszanie się gruntową nieutwardzoną drogą, co zakończyło się przymusowym postojem – bus to nie terenówka 🙂 Ale z pomocą przybyli strażacy, którzy „wyciągnęli” nas z błotka i którym bardzo jesteśmy wdzięczni. Cóż – przyrodnik musi sprostać każdemu wyzwaniu, które postawi przed nim Matka Natura.

Share this post:

.