27
maj-2019

W NIEDZIELĘ POROZMAWIALIŚMY O MOTYLACH

W ramach trzeciego spotkania bieżącej edycji Akademii Przyrodniczej zaprosiliśmy 2 bohaterów. Wykład poprowadził Daniel Szczepanik – prywatnie pasjonat motyli.

Przypomniał budowę morfologiczną rzędu motyle Lepidoptera, cechy charakterystyczne, cykl rozwojowy, przystosowanie do pobierania pokarmu. Następnie przeszliśmy do omówienia gatunków naszych rodzimych motyli – i tych pospolitych i tych rzadkich, włącznie z gatunkami priorytetowymi dla łąk Tarnobrzeskiej Doliny Wisły. Lepidopterologia to ogromna ilość wiedzy, a rozpoznanie niektórych gatunków możliwe jest jedynie pod mikroskopem i to w określonej fazie rozwoju imago – czyli formy dorosłej.

W wykładzie wykorzystane zostały wyjątkowe i niezmiernie barwne fotografie Tarnobrzeżanina – Pana Mirosława Mietły, który fotografuje motyle na terenie Naszego Miasta – w Zwierzyńcu, Parku Dzikowskim, na terenach nadwiślańskich. Ponadto w dniu akademii otworzyliśmy wystawę fotografii Pana Mirosława, którą oglądać będzie można w naszych pomieszczeniach do końca lata.

Wniosek jest jeden – wiele motyli to wyspecjalizowane gatunki, posiadające tylko jedną roślinę żywicielską. Jeśli człowiek wyeliminuje ze środowiska tę roślinę, to automatycznie (i najczęściej nieświadomie) wyeliminuje również danego motyla. Dlatego też najważniejsza jest ochrona siedlisk – bogatych przyrodniczo i nacechowanych bioróżnorodnością, ponieważ nie zrozumieliśmy jeszcze do końca wszystkich – a bardzo daleko idących – zależności panujących w naturalnym świecie.

Share this post:

.