01
sty-2019

SKRZYDLATORIUM, czy Czwarty Rzeszowski Zlot Owadów – ważne wydarzenie pod koniec roku

Mimo, że rok dobiega końca, my nie pozostajemy bierni. W przedświąteczny piątek w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego odbył się Jesienny Piknik Naukowy. Organizatorem pikniku było zaprzyjaźnione nam Stowarzyszenie EKOSKOP z Rzeszowa.

Piknik utrzymywał zabawową formułę zlotu uczniów szkół – młodych odkrywców, którzy przebrani za owady brali udział w finałowym happeningu, czyli Czwartym Zlocie Owadów.

Na tym wydarzeniu nie mogło nas zabraknąć. Stoisko Regionalnego Centrum Natura 2000 godnie reprezentowało tarnobrzeską entomofaunę, było bogate, pełne interesujących eksponatów, tablic interaktywnych, mikroskopów i gier przyrodniczych. Zorganizowaliśmy również kącik artystyczny, gdzie dzieci przy użyciu makaronu, farb i plasteliny tworzyli cudne i kolorowe owady. Każdy kto odwiedził nasze stoisko mógł podziwiać wystawę fotografii przedstawiających piękno przyrodnicze projektowanego rezerwatu przyrody Dolina Smarkatej, przebogatej w rzadkie owady.

Film z tego wyjątkowego miejsca był wyświetlany na ekranie, a bardziej szczegółowe informacje o projektowanym rezerwacie przedstawione były na plakacie w formie graficznej. W tym roku nasze stoisko wspomagała i wzbogacała koleżanka z kolejnego zaprzyjaźnionego Centrum Edukacji Ekologicznej z Radomyśla nad Sanem.

Jej wystawa dotyczyła głównie pszczół, ich roli i funkcji w środowisku oraz korzyści, jakie czerpie człowiek z ich ciężkiej pracy. Zobaczyć można było również narzędzia używane przez pszczelarzy, zarówno tych współczesnych, jak i tych sprzed dziesięcioleci. Pośród kilkudziesięciu stoisk przyrodniczo-naukowych, nasze jako nieliczne przejawiało charakter ściśle przyrodniczy, na którym wiedza o przyrodzie dostępna była na wyciągnięcie ręki.

Share this post:

.