16
gru-2022

Odwiedzili nas goście z Fundacji Ptasie Horyzonty (zdjęcia)

W niedzielę 11 grudnia 2022 r. gościli u nas Anna Floryszek-Kosińska oraz Łukasz Bednarz – ornitolog z Fundacji Ptasie Horyzonty.

Tematem spotkania była czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowatych. Należą do nich m. in. mewy, rybitwy, czajki, sieweczki, rycyki, kuliki i ostrygojady. Podlegają one ochronie gatunkowej i spotykane są także w okolicach Tarnobrzega. Zakładają gniazda na łąkach oraz na terenach piaszczystych łach wiślanych, przez co ich lęgi są silnie zagrożone zniszczeniem.

Ochrona czynna polega na ludzkiej ingerencji w naturalne procesy, mającą na celu zachowanie liczebności populacji. W omawianym przypadku ochrona ta polega na sztucznym wychowie wyklutych w inkubatorach piskląt i ponownym przywróceniu ich do gniazd jako młodociane, podrośnięte osobniki. W taki sposób zyskują one większe szanse przeżycia. Prelegenci przedstawili także inne działania, które odbywają się w naszej okolicy w celu ochrony siewkowatych – coroczne wykaszanie wysp na stawach w Jeziórku oraz wysp wiślanych, które stanowią ważne miejsca rozrodu tych gatunków ptaków.

Opowiedzieli także o obrączkowaniu i monitoringu ptaków. W ten sposób zbierane są informacje pozwalające poznać biologię badanych gatunków. Podczas wykładu nie zabrakło fotografii i filmów z działań podejmowanych przez Fundację Ptasie Horyzonty. Było ciekawie.

Share this post:

.

Archives

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec