05
lut-2024

Nasz Zwierzyniec – spacer po najciekawszych miejscach Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Lasy Zwierzyniec i Jasień” w ramach ferii zimowych 2024

W trakcie spaceru okazało się, że nawet zima – choć obecnie bezśnieżna – może być dobrym czasem na obserwację przyrody w lesie. Nasi podopieczni poznawali różne gatunki drzew tj. dąb, sosna, wiąz, grab, modrzew i topola.

Te największe, które rosną w Zwierzyńcu, posiadają tabliczki z orzełkiem w koronie, co świadczy o ich ochronie w postaci pomnika przyrody. W obumierających pniach i konarach innych drzew młodzi obserwatorzy podziwiali przy pomocy lup: mchy, porosty, grzyby oraz zimujące larwy chrząszczy.

Dotarliśmy również do tajemniczych kręgów, ukrytych głęboko w lesie. Tam cała grupa wysłuchała historii ich powstania oraz przeznaczenia. Dotarliśmy również do śródleśnej polany, gdzie przy ognisku mogliśmy się wszyscy ogrzać oraz wzmocnić ciepłymi przekąskami. W drodze powrotnej odwiedziliśmy kapliczkę Onufrego i wsłuchiwaliśmy się w śpiew sikor i kowalików, które zwiastują rychłe nadejście wiosny.

Share this post:

.