23
kw.-2014

Otwarto Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 – Tarnobrzeska Dolina Wisły

Aktualności   /  

centrum0045

Wczoraj oficjalnie swoją działalność zainaugurowało Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 – Tarnobrzeska Dolina Wisły, które powstało w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu. Utworzenie Centrum kosztowało przeszło milion złotych. W 85 procentach projekt sfinansowany został z pieniędzy pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Pozostałą kwotę dołożył samorząd Tarnobrzega.

Powierzchnia Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły obejmuje międzywale rzeki, łącznie 4 056,7 ha i rozciąga się od ujścia Wisłoki poniżej Połańca, aż do Sandomierza, gdzie swoją granicę opiera o Góry Pieprzowe. Spełnia rolę najważniejszego korytarza ekologicznego w skali Polski i jednego z ważniejszych w skali Europy. To doskonałe miejsce do turystyki i aktywnego wypoczynku oraz baza wiedzy przyrodniczej, powołana jako obszar naturowy ze względu na szczególnie cenne walory przyrodnicze tego terenu – głównie występowanie wodno-błotnych zbiorowisk roślinnych, które tworzą coraz rzadsze w naszym kraju typy siedlisk.

CENTRUM W ZAMKU

Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 zlokalizowane jest we wschodnim skrzydle Zamku Dzikowskiego w Tarnobrzegu. Tworzą go dwie sale wystawowe, sala konferencyjna, pomieszczenie administracyjne, pomieszczenie sanitarne, dwie toalety, w tym toaleta dla osób niepełnosprawnych. Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 16. Wstęp jest bezpłatny.

Wraz z powstaniem Centrum, zostały także utworzone punkty terenowe: główny punkt widokowy na skarpie wiślanej (za Fregatą) oraz trzy punkty informacyjno-promocyjne, a także dwadzieścia tablic kierunkowo-informacyjnych.

PRZEDE WSZYSTKIM EDUKACJA

Celem działalności Centrum jest prowadzenie, koordynowanie oraz promowanie działalności zmierzającej do lepszego poznania idei ochrony przyrody w formie programu Natura 2000 na przykładzie Tarnobrzeskiej Doliny Wisły. – Przed nami praca u podstaw świadomości ekologicznej zarówno najmłodszych mieszkańców regionu, jak i starszych pokoleń, szeroko pojęta edukacja ekologiczna oraz upowszechnianie, promowanie i propagowanie działań ekologicznych w myśl zrównoważonego rozwoju. Centrum będzie także zajmować się promocją regionu, miasta, jego proekologicznego podejścia do rozwoju – mówi Konrad Niedźwiedź, kierownik Centrum.

Chociaż tarnobrzeskie Regionalne Centrum dopiero rozpoczyna swoją działalność już ma plany dotyczące uatrakcyjnienia swojej oferty edukacyjnej.

– Planujemy zakup przestrzennej dioramy edukacyjnej z motywem środowiska życia piaszczystego brzegu Wisły i lasu łęgowego, typowego dla obszaru Natura 2000 TDW z preparowanymi zwierzętami, a także zakup okazałych rozmiarów akwarium (niemal 1000 l) wraz z osprzętem i zabudową w celu prezentacji rodzimych gatunków ryb oraz zakup dwóch terrariów z przeznaczeniem na prezentację żywych gatunków rodzimej herpetofauny – dodaje kierownik Konrad Niedźwiedź.

NA OTWARCIE WYSTAWA I KONKURS

W trakcie wczorajszej uroczystości wręczono nagrody w konkursie plastycznym pt. “Mieszkańcy rzeki Wisły i jej brzegów”. W krótkim występie artystycznym, z piosenką ekologiczną, zaprezentowały się także dzieci z tarnobrzeskiego Przedszkola nr 4.

Obecnie w centrum prezentowane są dwie wystawy. Jedna to ekspozycja przyrodnicza zawierająca ciekawostki przyrodnicze, elementy szkieletów, kolekcja przekrojów drzew. Druga to wystawa fotografii przyrodniczej, autorstwa tarnobrzeskiego fotografa Rafała Rozmusa. – W ramach tej wystawy chcieliśmy pokazać jak wygląda przyroda w dolinie Wisły, jakie gatunki ptaków występują, trochę krajobrazów – mówi autor zdjęć.

Więcej w materiale video. Zapraszamy

video: Agnieszka Nycz\NadWisłą24.pl

Share this post:

.

Archives

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec