kw.-2014
Otwarto Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 – Tarnobrzeska Dolina Wisły
Wczoraj oficjalnie swoją działalność zainaugurowało Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 – Tarnobrzeska Dolina Wisły, które powstało w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu. Utworzenie Centrum kosztowało przeszło milion złotych. W 85 procentach projekt sfinansowany został z pieniędzy pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Pozostałą kwotę dołożył samorząd Tarnobrzega.
Powierzchnia Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły obejmuje międzywale rzeki, łącznie 4 056,7 ha i rozciąga się od ujścia Wisłoki poniżej Połańca, aż do Sandomierza, gdzie swoją granicę opiera o Góry Pieprzowe. Spełnia rolę najważniejszego korytarza ekologicznego w skali Polski i jednego z ważniejszych w skali Europy. To doskonałe miejsce do turystyki i aktywnego wypoczynku oraz baza wiedzy przyrodniczej, powołana jako obszar naturowy ze względu na szczególnie cenne walory przyrodnicze tego terenu – głównie występowanie wodno-błotnych zbiorowisk roślinnych, które tworzą coraz rzadsze w naszym kraju typy siedlisk.
CENTRUM W ZAMKU
Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 zlokalizowane jest we wschodnim skrzydle Zamku Dzikowskiego w Tarnobrzegu. Tworzą go dwie sale wystawowe, sala konferencyjna, pomieszczenie administracyjne, pomieszczenie sanitarne, dwie toalety, w tym toaleta dla osób niepełnosprawnych. Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 16. Wstęp jest bezpłatny.
Wraz z powstaniem Centrum, zostały także utworzone punkty terenowe: główny punkt widokowy na skarpie wiślanej (za Fregatą) oraz trzy punkty informacyjno-promocyjne, a także dwadzieścia tablic kierunkowo-informacyjnych.
PRZEDE WSZYSTKIM EDUKACJA
Celem działalności Centrum jest prowadzenie, koordynowanie oraz promowanie działalności zmierzającej do lepszego poznania idei ochrony przyrody w formie programu Natura 2000 na przykładzie Tarnobrzeskiej Doliny Wisły. – Przed nami praca u podstaw świadomości ekologicznej zarówno najmłodszych mieszkańców regionu, jak i starszych pokoleń, szeroko pojęta edukacja ekologiczna oraz upowszechnianie, promowanie i propagowanie działań ekologicznych w myśl zrównoważonego rozwoju. Centrum będzie także zajmować się promocją regionu, miasta, jego proekologicznego podejścia do rozwoju – mówi Konrad Niedźwiedź, kierownik Centrum.
Chociaż tarnobrzeskie Regionalne Centrum dopiero rozpoczyna swoją działalność już ma plany dotyczące uatrakcyjnienia swojej oferty edukacyjnej.
– Planujemy zakup przestrzennej dioramy edukacyjnej z motywem środowiska życia piaszczystego brzegu Wisły i lasu łęgowego, typowego dla obszaru Natura 2000 TDW z preparowanymi zwierzętami, a także zakup okazałych rozmiarów akwarium (niemal 1000 l) wraz z osprzętem i zabudową w celu prezentacji rodzimych gatunków ryb oraz zakup dwóch terrariów z przeznaczeniem na prezentację żywych gatunków rodzimej herpetofauny – dodaje kierownik Konrad Niedźwiedź.
W trakcie wczorajszej uroczystości wręczono nagrody w konkursie plastycznym pt. “Mieszkańcy rzeki Wisły i jej brzegów”. W krótkim występie artystycznym, z piosenką ekologiczną, zaprezentowały się także dzieci z tarnobrzeskiego Przedszkola nr 4.
Obecnie w centrum prezentowane są dwie wystawy. Jedna to ekspozycja przyrodnicza zawierająca ciekawostki przyrodnicze, elementy szkieletów, kolekcja przekrojów drzew. Druga to wystawa fotografii przyrodniczej, autorstwa tarnobrzeskiego fotografa Rafała Rozmusa. – W ramach tej wystawy chcieliśmy pokazać jak wygląda przyroda w dolinie Wisły, jakie gatunki ptaków występują, trochę krajobrazów – mówi autor zdjęć.
Więcej w materiale video. Zapraszamy
video: Agnieszka Nycz\NadWisłą24.pl
.