25
cze-2014

Nasi nowi, mali przyjaciele – nietoperze

Aktualności   /  

niet1

We wtorek 17 czerwca grupa szkolna ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu podczas wycieczki po terenie Parku Dzikowskiego wraz z przewodnikiem Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 “Tarnobrzeska Dolina Wisły” w Tarnobrzegu natknęła się na samicę nietoperza z dwoma, młodymi, kurczowo przylegającymi do jej brzucha.

Smutną i przykrą informacją było to, że ich mama już nie żyła. Prawdopodobnie padła podczas porodu. Maleństwa – połączone z matką pępowinami – zaś żyły i próbowały ssać swoją matkę. Nasi pracownicy rozłączyli malutkie nietoperze od martwej matki i podjęli się dalszej opieki nad oseskami. Przejąwszy rolę “mamy i taty” nasze Centrum karmi maleńkie ssaki kocim mlekiem przeznaczonym do karmienia malutkich kociąt. Nietoperki mają utrzymywaną stałą temperaturę potrzebną do dalszego rozwoju. Malutkie ,,wampirki’’ nadal znajdują się w naszej siedzibie. Zainteresowanych uratowanymi nietoperzami zachęcamy do śledzenia rozwoju uratowanych nietoperzy na naszej stronie i facebook’u.

Nietoperze to jedyne latające ssaki. Nasze krajowe gatunki są drapieżnikami o aktywności nocnej. Do orientowania się w terenie oraz w polowaniu wykorzystują echolokację (specjalny systemu, który umożliwia “widzenie za pomocą dźwięku” – wykorzystując zjawisko echa akustycznego). Nie zapominajmy, że nietoperze to bardzo pożyteczne zwierzęta. Zapewne nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten być może mało atrakcyjny ssak, to nasz wielki sprzymierzeniec – potrafi on bowiem zjeść w ciągu nocy nawet 3000 komarów! Chrońmy nietoperze! Zachęcamy do zainteresowania się tymi wyjątkowymi ssakami. Wiele ciekawych informacji o biologii i ochronie nietoperzy można znaleźć na poniższych stronach internetowych:

http://nietoperze.pl/

http://www.salamandra.org.pl/nietoperze.html

http://www.polskiwilk.org.pl/nietoperze

Share this post:

.