gru-2022
Mądre dokarmianie ptaków w zimie
Zima zagościła już na dobre. Gruba pokrywa śniegu zmieniła całkowicie krajobraz, tworząc w lasach, parkach i ogrodach niepowtarzalne kompozycje. Tam, gdzie niedawno było jeszcze całkiem zielono, leży biały puch. Gruba warstwa śniegu i ujemne temperatury sprawiły, że dla większości ptaków, które spędzają w Polsce zimę, dostęp do naturalnego pokarmu został bardzo ograniczony.
W tym trudnym dla zwierząt okresie możemy im pomóc i zaangażować się w mądre dokarmianie. Jednym z lepszych i sprawdzonych metod pomocy ptakom jest karmnik. Przylecą do niego: sikory, kowaliki, wróble, mazurki, dzwońce, sierpówki, kosy, grubodzioby, zięby, rudziki, dzięcioły i inne. Jednak najważniejsze jest to, co do tego karmnika włożymy lub wsypiemy.
Oto kilka podstawowych zasad mądrego dokarmiania ptaków:
- dokarmiamy tylko w okresie zimowym, gdy zalega śnieg oraz utrzymują się minusowe temperatury,
- jeśli zaczynamy dokarmiać, musimy być konsekwentni i robić to dopóki warunki tego wymagają – ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsc w których jest dostępny pokarm,
- pamiętajmy, aby karmnik był dostępny dla ptaków, ale nie dla drapieżników – głownie kotów,
- do karmnika wykładamy tylko świeże, naturalne, nieprzetworzone i niesolone pokarmy,
- najlepszym pokarmem dla ptaków są nasiona słonecznika, lnu, konopi, różne nasiona zbóż oraz tłuczone orzechy, warto wyłożyć również jabłka oraz krojone warzywa. Wieszając słoninę i inne tłuszcze pamiętajmy, żeby nie były zjełczałe i bez dodatku soli,
- pamiętajmy, aby nigdy w karmniku nie znalazł się chleb lub inne pieczywo, jak również resztki z obiadu, które zawierają sól, kwas chlebowy, przyprawy i inne niepożądane dla ptaków substancje.
Jeśli chcemy pomagać, róbmy to mądrze.
Autorzy fotografii: Sylwia Tomala, Kuba Osowski, Łukasz Milanowski, Maciej Palik, Piotr Pawlik.
.