16
gru-2022

Odwiedzili nas goście z Fundacji Ptasie Horyzonty (zdjęcia)

W niedzielę 11 grudnia 2022 r. gościli u nas Anna Floryszek-Kosińska oraz Łukasz Bednarz – ornitolog z Fundacji Ptasie Horyzonty.

Tematem spotkania była czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowatych. Należą do nich m. in. mewy, rybitwy, czajki, sieweczki, rycyki, kuliki i ostrygojady. Podlegają one ochronie gatunkowej i spotykane są także w okolicach Tarnobrzega. Zakładają gniazda na łąkach oraz na terenach piaszczystych łach wiślanych, przez co ich lęgi są silnie zagrożone zniszczeniem.

Ochrona czynna polega na ludzkiej ingerencji w naturalne procesy, mającą na celu zachowanie liczebności populacji. W omawianym przypadku ochrona ta polega na sztucznym wychowie wyklutych w inkubatorach piskląt i ponownym przywróceniu ich do gniazd jako młodociane, podrośnięte osobniki. W taki sposób zyskują one większe szanse przeżycia. Prelegenci przedstawili także inne działania, które odbywają się w naszej okolicy w celu ochrony siewkowatych – coroczne wykaszanie wysp na stawach w Jeziórku oraz wysp wiślanych, które stanowią ważne miejsca rozrodu tych gatunków ptaków.

Opowiedzieli także o obrączkowaniu i monitoringu ptaków. W ten sposób zbierane są informacje pozwalające poznać biologię badanych gatunków. Podczas wykładu nie zabrakło fotografii i filmów z działań podejmowanych przez Fundację Ptasie Horyzonty. Było ciekawie.

Share this post:

.