17
mar-2021

LAUREACI KONKURSU „PTASIA STOŁÓWKA” WYŁONIENI

Wyłoniliśmy laureatów konkursu fotograficznego „Ptasia Stołówka”. Spośród 49 nadesłanych prac wyłoniliśmy 10-cioro laureatów:

1. Osowski Jakub
2. Mierzwiński Michał
3. Kogut Sylwia
4. Walas Irmina
5. Banaś Patrycja
6. Brzozowski Szymon
7. Idec Adrian
8. Krysiak Szymon
9. Walska Julia
10. Zaleśny Igor

Gratulujemy wspaniałych fotografii, będących wynikiem obserwacji ptaków w karmnikach. Jak wynika z opisów zdjęć – karmniki są efektem pracy własnej autorów zdjęć lub ich Rodziców, a sami autorzy zdjęć przykładają wiele starań, by dokarmić ptaki i pomóc im przetrwać zimową porę.

LAUREATÓW ZAPRASZAMY PO ODBIÓR NAGRÓD – BUDEK LĘGOWYCH w siedzibie Centrum Natura 2000 przy ul. Sandomierskiej 27 w godzinach 10-16 od wtorku do piątku do 31 marca 2021 r.

Mamy nadzieje, że zdążycie zawiesić budki na drzewach lub budynkach jeszcze w tym sezonie i posłużą one ptakom, ale także Wam przy kolejnych obserwacjach ptaków.
Niestety i w tym konkursie zdarzył się przypadek PLAGIATU ZDJĘCIA- jeden z uczestników wskazał do konkursu jako swoją, fotografię innego autora, pobraną z Internetu. PAMIĘTAJCIE – TAKIE ZACHOWANIE JEST KRADZIEŻĄ. Praca została zdyskwalifikowana, a opiekun i Rodzice powiadomieni o zdarzeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć i opisami autorów.

 1. Jakub Osowski Klasa VI – Na zdjęciu widzimy dzwońca w karmniku. 2.  Michał Mierzwiński klasa IV-  Zdjęcie zostało wykonane przez szybę w oknie obok mojego domu na osiedlu Miechocin w Tarnobrzegu. Dokarmiam ptaki słoniną oraz zakupioną w sklepie karmą zimową dla ptaków dzikich, która zawiera nasiona roślin oleistych oraz ziarna zbóż i jest wysokoenergetyczna . Zdjęcie przedstawia dwa ptaki, które przyleciały do mojego karmnika. 3. Sylwia Kogut klasa III – Nasz karmnik znajduje się jak co roku na balkonie, odwiedzają go najczęściej sikorki, gołębie czasami pojawi się kos, wróbelek czy dzwoniec. Zdjęcie prezentuje kolaż zdjęć ptaków jaki wykonałam telefonem, nie mogłam zdecydować się na jedno. ?
  4. Irmina Walas klasa III – Dokarmianie ptaków nad Wisłą

  5.  Patrycja Banaś klasa IV – Wspólnie z siostrą wykonałyśmy przyjazną stołówkę dla ptaszków. Po kilu dniach udało się wykonać zdjęcie odwiedzających gości ?

  6. Brzozowski Szymon klasa VIII – Na przesłanej fotografii jest rodzina sikorek, które często odwiedzają mój balkon. Najgłośniej jest rano ale często zaglądają do karmnika również w ciągu dnia. Dla moich sikorek wysypuję ziarna słonecznika codziennie o tej samej porze (w czasie mojego śniadania około godziny 7.00).Przy karmniku mocuję też kule z ptasim pokarmem, które kupuję w sklepie. Staram się dbać o sikorki regularnie przez całą zimę dlatego stale odwiedzają mój balkon, gdzie zawsze znajdzie się dla nich coś “na dziób”.
  Sikorki są bardzo ostrożne i zrobienie zdjęcia z całą gromadką ptaków wymagało cierpliwości i czasu, ponieważ ptaki odlatują gdy czują obecność człowieka.

  7. Adrian Idec Lat 9 – Dzień dobry . Nazywam się Adrian Idec mam 9 lat i chodzę do SP nr 9 w Tarnobrzegu. Często u mnie pojawiają się różne gatunki ptaszków , które bardzo chętnie dokarmiamy …ziarenkami …Na zdjęciu oprócz wróbelków pojawiły się pięknie wybarwione sikorki ….jest ich trochę . Mam tez zaprzyjaźniona wiewióreczkę, która podkrada nam orzeszki . Bardzo lubię patrzeć na przyrodę .

  8. Szymon Krysiak Klasa 0 – Od później jesieni nad małym stawem obok mojego domu przebywał jeden piękny, młody łabędź. Nie wiadomo dlaczego był sam i dlaczego nie odleciał.
  Gdy przyszła zima i zaczęły się mrozy -spotkało go nieszczęście.
  Woda w stawie całkowicie zamarzła i ptak nie mógł znaleźć jedzenia.
  Razem z mamą i tatą postanowiliśmy mu pomóc.
  Codziennie rano i wieczorem rozkruszaliśmy mu część lodu i przynosiliśmy mu jedzenie. Łabędzia karmiliśmy gotowanymi warzywami bez soli, sałatą, ziarnami kukurydzy i płatkami owsianymi. 
  Był z nami kilkanaście dni a gdy zrobiło się cieplej odleciał.
  Może to nie był prawdziwy karmnik ale na pewno ptasia stołówka.

  9. Walska Julia Klasa V – Zdjęcie przedstawia Sikorkę Bogatkę Zwyczajną.

  10. Zaleśny Igor klasa II – Piękna zima dla nas przyszła. A ptaki? Biedne szukają jedzenia. Nasypałem ziarna do karmnika, świeże i suszone owoce pod drzewem. W mojej stołówce gościły: sikorki, wróble, sroki, wrony i sójki. Z wielką radością i zapałem obserwowałem ptaki, które często wpadały z wizytą. Świergotały piękne melodie. Chcąc zrobić im zdjęcie, zawsze je spłoszyłem. Największą nagrodą dla mnie było przybycie kosów, którym w końcu udało mi się zrobić zdjęcie. Hura, hura…

 

Share this post:

.