27
lis-2017

II EDYCJA AKADEMII PRZYRODNICZEJ ROZPOCZĘTA (zdjęcia)

W sobotę 25 listopada zainaugurowaliśmy II edycję Akademii Przyrodniczej. Idea i zasady są analogiczne, jak w I edycji. Jest to cykl 10 spotkań z ciekawymi osobami ze świata przyrody, ekologii i nauk im pokrewnych – naukowcami, badaczami, pasjonatami. Uczestnicy Akademii z największą frekwencją udziału w wykładach pojadą na darmową wycieczkę.

Sobotnie spotkanie dotyczyło biomimetyzmu, czy najkrócej – czerpania przez człowieka inspiracji do rozwiązań technologicznych w naturze. Poprowadzone zostało przez Panie: Martę Jurek i Bożenę Żach, czyli fundację Ekotrend. Okazuje się, że struktury przyrodnicze zaskakują wytrzymałością, wydajnością i organizacją. Kostium pływacki, wzorowany na skórze rekina, pozwala poprawić wynik na 100 o 1,5 sek., a wyrostki na płetwach humbaka, dzięki którym ssak ten – mimo wielkich rozmiarów – porusza się w wodzie z gracją baletnicy, inspirują konstruktorów samolotów do zmniejszenia oporów powietrza, czyli środowiska o znacznie mniejszej gęstości, niż woda.

Prelekcja dla młodzieży została uzupełniona o warsztaty mikroskopowe, na których podglądaliśmy struktury surowców naturalnych – pyłku kwiatowego, barwników, wosku pszczelego i wielu innych.

Następne spotkanie w dniu 3 grudnia 2017 r. (niedziela).

Godzina 16.00 – młodzież, godzina 18.00 – dorośli.

Share this post:

.