16
lut-2018

Ferie zimowe w Centrum Natura 2000 za nami (zdjęcia)

Prezentujemy fotogalerię z II tygodnia Ferii zimowych w Regionalnym Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły w Tarnobrzegu. Na początek tygodnia zajęliśmy się pomnikami przyrody – starymi i pięknymi drzewami na terenie Parku Dzikowskiego. Przeanalizowaliśmy ich obwody pni, stan zdrowotny i walory przyrodnicze. Dane zapisywaliśmy na kartach pomnika przyrody – tak, jak to się profesjonalnie wykonuje podczas prac inwentaryzacyjnych drzewostanu.

Następnym ciekawym punktem programu byłą wizyta Pana Arnolda Cholewy z Nadleśnictwa Nowa Dęba, który opowiedział uczestnikom o awifaunie, czyli ptakach, budowie ich ciała, przystosowaniu do lotu i gatunkach, które możemy spotkać wokół nas. Pan Arnold posiada uprawnienia do obrączkowania ptaków – zaprezentował więc jak profesjonalnie złapać ptaki w specjalne siatki w taki sposób, by nie zrobić im krzywdy, zaobrączkować i wypuścić. Obrączkowanie stosowane jest w celu badania konkretnych osobników, a wszystkie dane z obrączkowania zapisywane są w specjalnym rejestrze.

Ponadto chętni mogli wziąć udział w warsztatach budowy „hotelików dla owadów” – charakterystycznych drewnianych domków, najczęściej zasiedlanych przez pszczoły z rodzaju murarka (Osmia sp.). Są to wartościowe zapylacze. Każdy z uczestników zabrał swój „hotelik” do domu, by zamontować go w ogrodzie, parku, na trawniku. Liczymy, że w najbliższym sezonie zostaną zasiedlone przez pszczoły i będziemy mogli obserwować jak pomogliśmy przyrodzie.

Share this post:

.