04
sie-2023

Przyrodnicza wyprawa „drzewa zielone, płuca dotlenione” w ramach akcji Lato w Mieście (zdjęcia)

Kolejna przyrodnicza wyprawa po Parku Dzikowskim za nami. Czy świeci słońce, czy pada deszcz, zawsze są chętni na wakacyjną przygodę pn. „drzewa zielone, płuca dotlenione” w ramach Lato w Mieście.

Grupa przyrodników tym razem poznawała ciekawostki związane z Arboretum. Dawniej mieściła się tam oranżeria rodziny Tarnowskich, w której to hodowano jak na tamte czasy bardzo egzotyczne rośliny i owoce. Były tam drzewa fig, pomarańczy, cytryn i granatów. Znajdowały się tam palny i drzewa kawy. Hodowano również arbuzy i melony.

W dalszej części wyprawy szukaliśmy życia w martwym drewnie. Jak wszyscy mogli się przekonać martwe drzewo wcale nie jest takie martwe. W jego próchniejących konarach i tuz pod korą znaleźliśmy niezliczone gatunki, chrząszczy, pajęczaków, grzybów i śluzowców.

Na naszej trasie nie mogło zabraknąć parkowego stawu, które mocno porośnięte rzęsą wydaje się niezbyt przyjazną sadzawką. Nic bardziej mylnego! Bystre oczy naszych podopiecznych wypatrzy liczne żaby, które swoim ubarwieniem wtapiały się w tło wszędobylskiej rzęsy. Złowiliśmy również karasie, liczne wodne owady oraz dorodne traszki grzebieniaste.

Wszystkie zwierzęta po krótkiej chwili wróciły bezpiecznie do swojego środowiska.

Share this post:

.