08
gru-2018

Podsumowanie konkursu fotograficznego i nowa wystawa w Centrum Natura 2000

Podsumowaliśmy tegoroczną edycję konkursu fotograficznego. Temat konkursu brzmiał: „Zaczarowane drzewo”. Jego celem było ukazanie magii drzewa jako naszego niemego towarzysza, partnera, sprzymierzeńca.

Od zamierzchłych czasów drzewa uznawane były za siedziby bóstw, oś świata wytyczał potężny dąb, a niektóre z drzew uznawane były wręcz za drzewa lecznicze. Dziś podświadomie nadal odczuwamy rolę zieleni wysokiej jako producenta tlenu, schronienia przed słońcem, deszczem lub siedliska życia zwierząt. Sam kolor zielony uznawany jest za kojący.

Finalnie temat zainteresował 63 osoby z 3 kategorii wiekowych. Każdy z uczestników zaprezentował maksymalnie 3 fotografie. Do komisji zaprosiliśmy laureata ubiegłorocznej edycji konkursu w kategorii III – Pana Macieja Pawlika. Mimo, że charakter konkursu cały czas zachowywany jest na amatorskim poziomie, niektóre z prac przejawiały niemal profesjonalny charakter.

Po uroczystym wręczeniu nagród i obejrzeniu wystawy pokonkursowej, udostępniliśmy nową wystawę fotograficzną, traktującą o przyrodzie Puszczy Sandomierskiej, wykonaną w ramach projektu Agroturystyka w sieci natury. Jest to 70 profesjonalnie wykonanych fotografii przyrodniczych udostępnionych do oglądania w budynku po lewej stronie za bramą Parku Dzikowskiego. Mamy nadzieję, że będą one nie tylko wzorem dobrze wykonanej fotografii przyrodniczej dla uczestników kolejnych edycji konkursu, ale zainteresują również osoby ciekawe okolicznej flory i fauny, która mamy niemal „na wyciagnięcie ręki”.

Więcej informacji o wystawie dotyczącej Puszczy Sandomierskiej w siedzibie Centrum Natura 2000.

Autor fotoreportażu – Marcin Soja

Share this post:

.