07
lip-2023

Pierwsza wycieczka w ramach Lato w Mieście za nami (zdjęcia)

Wycieczka odbyła się pod hasłem: POZNAJ SWOJE DWIE NATURY. Zaczęliśmy ją od odwiedzin centrum edukacji ekologicznej Zoom Natury w Janowie Lubelskim.  Po drodze do Zoom’u zdążyliśmy się jeszcze schłodzić w wodzie zalewu i pobliskiej fontanny.

Zoom Natury to rozbudowana jednostka, która w 4 budynkach udostępnia interaktywne laboratoria. Jest też część z akwariami i terrariami.

Po wyjściu z laboratoriów zauważyliśmy nieopodal w wykopie pod instalacje małą ropuchę szarą, która utknęła i groziło jej zasypanie. Została uratowana 🙂

W drugiej części dnia przemierzyliśmy jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody w okolicy – Imielty Ług. To blisko 800-hektarowy teren stawów, bagien, torfowisk i wydm. Jest to wyjątkowe miejsce i ważna ostoja ptaków wodno-błotnych oraz leśnych. Na naszej trasie spotkaliśmy ciekawe i chronione roślin tj. bagno zwyczajne, mech torfowiec, żurawina błotna, pływacz zwyczajny, siedmiopalecznik błotny.

Najbardziej  zachwycił nas krajobraz stawów, które niemal w całości pokryte były zielonym dywanem wielkich liści grzybienia białego i jego pięknych, białych kwiatów.

Share this post:

.