27
lip-2020

Niezwykle rzadka pachnica dębowa (Osmoderma eremita) we „Władku” w Nowym Grębowie (zdjęcia)

Lipcowe burze z towarzyszącymi silnymi podmuchami wiatru w tym roku są wyjątkowo gwałtowne. Niestety anomalia nie oszczędziła pomnika przyrody – potężnego klona srebrzystego o imieniu Władek, który rósł na terenie zabytkowego parku w Nowym Grębowie, gdzie znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Po przeprowadzonej interwencji OSP, okazało się, że część konarów jest mocno wypróchniała oraz posiada liczne dziuple. Za zgodą dyrekcji ośrodka na rzecz Centrum przekazano kilka fragmentów dziuplastych części klona, które posłużą jako elementy przyszłej ekspozycji w naszej jednostce.

Podczas prac okazało się, że klon kryje jeszcze jedną tajemnicę, a mianowicie jest siedliskiem larw pachnicy dębowej (Osmoderma eremita), niezwykle rzadkiego chrzaszcza, podlegającego ścisłej ochronie gatunkowej. Pachnica dębowa jest reliktem lasów pierwotnych, silnie związanym ze starymi, dziuplastymi drzewami. A wiąże się to z faktem, że larwy tego owada żerują w spróchniałym drewnie. Do przeobrażenia się w postać dojrzałą potrzebują aż 3-4 lata. Kłopot w tym, że w naszym krajobrazie takich starych i próchniejących wewnątrz drzew jest coraz mniej.

Obecność tak niezwykłego owada sprawiła, że podjęto decyzję o zachowaniu powalonej części drzewa. Zostanie ona przetransportowana w części parku, gdzie spokojnie będą mogły dojrzewać larwy.

Cieszymy się, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Grębowie odpowiedzialnie podchodzi do kwestii ochrony przyrody. W latach ubiegłych gościliśmy w Ośrodku z naszym stoiskiem edukacyjnym oraz przeprowadziliśmy akcję pn. Remizy jagodajne. Rośliny przekazane przez w ramach projektu są w dobrej kondycji i posiadają znaczny przyrost. Cieszy również fakt, że przez te lata nadal służą tablice edukacyjne, domki dla owadów i budki dla ptaków.

PS. Kapsel nie jest reklamą, tylko to znaleźliśmy, aby oddać wielkość tych larw 🙂

Share this post:

.