22
cze-2018

Konkurs plastyczny pt. „Pszczoła naszą bohaterką – jej rola i funkcja w środowisku” został rozstrzygnięty! (zdjęcia)

Na konkurs wpłynęło 159 prac w czterech kategoriach wiekowych. Oceny konkursu dokonali profesjonaliści: plastyk, pszczelarz i przyrodnicy.

Tegoroczna edycja konkursu dotyczyła pszczół i ich niedocenionej roli, jaką odgrywają w środowisku naturalnym. Zbieranie nektaru, produkcja miodu, wosku, pierzgi czy propolisu to tylko część czynności jakie wykonują pszczoły. Najważniejszym procesem, który przyroda zawdzięcza pszczołom (i innym zapylaczom) to proces zapylania, gwarantujący rozwój, kwitnienie, tworzenie owoców i nasion, które są początkiem nowego życia.

Przesłaniem tegorocznego konkursu był cytat Alberta Einsteina, który o pszczołach mówił tak: Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka…

20 grudnia 2017 roku na sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku uchwalono, że 20 maja będzie obchodzony, jako “ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZOŁY”.

Share this post:

.