23
cze-2016

Ciekawa lekcja biologii w Centrum Natura 2000

Gimnazjaliści ze szkoły w Grębowie odwiedzili nasze Centrum, ale tym razem nie w celach rekreacyjno-turystycznych. Tym razem przyjechali zrealizować kolejny etap programu nauczania przewidzianego dla uczniów szkół gimnazjalnych.

Na przykładzie zgromadzonych u nas okazów zwierząt uczniowie omówili temat budowy i przystosowań do życia w różnych środowiskach ptaków, ssaków, ryb, gadów i płazów. Pod czujnym nauczycielskim okiem pani Aliny Wójcik, klasa przygotowała prezentacje, które przedstawiane były w naszej sali audiowizualnej. Wiedza teoretyczna poparta żywymi (w dosłownym tego słowa znaczeniu) przykładami jest wszak dużo łatwiejsza do przyswojenia i pozostaje w głowie na dłużej. Każdy mógł zobaczyć żywych przedstawicieli gadów, tj. jaszczurkę zwinkę, żółwia i zaskrońca, płazów, tj. żaby, kumaki i ropuchy oraz liczne gatunki ryb prezentowanych w naszych akwariach i na własne oczy zweryfikować np. obecność błon pławnych zwierząt, zamieszkujących siedliska wodno-błone lub zrogowaciały naskórek jaszczurek chroniący przed utratą wody z organizmu. Na koniec lekcji wyświetliliśmy film o sowach – ich budowie ciała i przystosowaniu do lotu.

Tego rodzaju lekcje przyrodnicze to doskonała forma nauczania, która rozwija wyobraźnię ucznia, angażuje w przygotowanie materiału, rozwija umiejętność przedstawiania i prezentowania materiału oraz siebie przed publicznością.

Zachęcamy wszystkie szkoły do korzystania z naszej oferty, którą można z powodzeniem łączyć z programem nauczania na poziomie różnych szczebli edukacji.

Share this post:

.